Uzyskanie pozwolenia na broń w Polsce wiąże się z koniecznością zdania egzaminu przed komisją powołaną przez Policję. W artykule wyjaśniamy, na czym polega egzamin, kto jest z niego zwolniony oraz jakie są najczęstsze przyczyny odmowy lub cofnięcia pozwolenia na broń.
Zgodnie z art. 16 ustawy o broni i amunicji, każda osoba ubiegająca się o pozwolenie na broń musi zdać egzamin przed komisją powołaną przez Policję. Egzamin sprawdza znajomość przepisów dotyczących posiadania i używania broni oraz umiejętności praktyczne w posługiwaniu się nią.
Egzamin składa się z dwóch części:
Komisja egzaminacyjna musi liczyć co najmniej trzy osoby, w tym przynajmniej jednego instruktora strzelań policyjnych lub wyszkolenia strzeleckiego. Koszt egzaminu nie może przekroczyć 20% minimalnego wynagrodzenia.
Z egzaminu zwolnieni są m.in.:
Zwolnienie dotyczy osób, które już wcześniej zdały podobny egzamin w ramach swojej służby lub działalności.
Zgodnie z art. 17 ustawy, Policja może odmówić wydania pozwolenia na broń w następujących przypadkach:
Art. 18 ustawy wymienia sytuacje, w których Policja może cofnąć pozwolenie na broń, m.in.:
W przypadku cofnięcia pozwolenia, broń i dokumenty należy oddać w ciągu 7 dni.
Zgodnie z art. 19 ustawy, Policja lub Żandarmeria Wojskowa może tymczasowo odebrać broń, jeśli:
Broń trafia wówczas do depozytu Policji lub Żandarmerii.
Zdobycie pozwolenia na broń wymaga zdania egzaminu i spełnienia szeregu wymogów prawnych. Warto pamiętać, że nawet po uzyskaniu pozwolenia, jego utrata jest możliwa w przypadku naruszenia przepisów. Dlatego każdy posiadacz broni powinien dokładnie znać ustawę o broni i amunicji z wyjaśnieniami oraz przestrzegać zasad bezpieczeństwa.
Jeśli zastanawiasz się, co jest bronią lub chcesz dowiedzieć się więcej o częściach amunicji, sprawdź nasze inne artykuły!
Komentarze ()
Brak komentarzy.